Сансевієрія
Сансевієрія (Sansevieria) – безстебельна вічнозелена рослина з сімейства Спаржеві. В природних умовах росте в тропічних і субтропічних регіонах Африки. Характеризується довгими прямостоячим листям строкатої забарвлення. Середня інтенсивність росту становить 3-4 аркуша на рік. Загальна висота рослини може досягати 1 метра.
При достатньому рівні освітленості рослина сансевієрія цвіте. Квітконіс з’являється навесні. Квіти дрібні, білого кольору володіють приємним ванільним ароматом. Кожна розетка цвіте лише один раз. У народі рослина відомо під назвою «щучого хвоста» або «тещиного язика».
Сансевієрія відмінно очищає повітря від різних шкідливих домішок. Зокрема вона ефективно видаляє бензол і трихлоретилен. Для значного поліпшення екологічної обстановки достатньо всього 2-3 рослини середнього розміру. Їх можна розміщувати в будь-яких кімнатах, за винятком спальні. Також «щучий хвіст» виділяє фітонциди, які знищують патогенні мікроорганізми.
Довге листя рослини дуже часто називають «тещиним язиком». Згідно з деякими забобонам вони спонукають людей пліткувати. Насправді все йде з точністю до навпаки. Рослина має здатність очищати навколишній простір від різного негативу, допомагає досягати поставлених цілей, розвиває в людях підприємливість.
Ця рослина в народі відоме як “тещин язик” або “щучий хвіст”. Незалежно від сорту сансевієрія має цікавий зовнішній вигляд, а також невимоглива до умов. Саме тому її часто вибирають початківці квітникарі в якості першого кімнатної рослини.
Сансевієрія в домашніх умовах вимагає певного догляду:
- Температурний режим: Помірні цілорічні температури в діапазоні від +16 до +25
- Вологість повітря: Особливих вимог не пред’являє. Легко мириться з сухістю повітря.
- Освітлення: Види з строкато забарвленим листям потребують яскравого розсіяного освітлення. Зелено листяні переносять легке затінення.
- Полив: Помірний, у міру просихання грунту.
- Грунт Пухкий, поживний грунт з великим дренажним шаром.
- Підгодівля і добриво: В періоди інтенсивного росту будь-яким універсальним добривом для декоративно-листяних.
- Пересадка: У міру зростання, не частіше 1 разу в рік.
- Розмноження: Діленням розрослися рослин і листом.
- Особливості вирощування: Вимагає регулярного очищення листя.
Види
В природі зустрічається приблизно 70 видів сансевіеріі, в домашньому розведенні популярні близько 10-15. Умовно їх можна поділити по висоті: низькорослі (близько 30 см) і високорослі (можуть досягати 150 см). А також за формою: сорти з довгими вертикальними листям і з широкими короткими, які утворюють розетку.
Трисмугова – її листя високі і плоскі, мають темно-зелений колір і поперечні світлі смуги, які розподілені нерівномірно. Це велика рослина – у висоту вона виростає до метра, а ширина листя досягає 10 див До верху вони звужуються, на кінчику розташовується невеликий шип.
Зейланика – Такий сорт відрізняється строкато-зеленим листям мечовидної форми. Вони широкі, мають злегка хвилясті краї, прикрашені або хвилястими смужками, або сріблясто-зеленими цятками. Така сансевієрія отримала широку популярність через свою невибагливість.
Робуста – Листя такий сансевіеріі мають насичений зелений колір і більш темні поперечні смуги. По краях – тонка облямівка з легким червонуватим відтінком. Листя короткі і широкі, утворюють щільну розетку.
Футура – Це невисокий сорт, що у висоту досягає близько 30 см. Листя яскраві і світлі з темними поперечними смугами. Вони широкі в середині і завужені до верху. Листя утворюють щільну розетку, а зовні рослина нагадує трапецієподібну вазу.
Біла сансевьера – У висоту рослини цього сорту можуть досягати 60 см. Їх листя щільні, шкірясті і мають насичений зелений колір. На них є поздовжні білі смуги, а також хаотично розкидані темні цятки.
Нельсон – Невисока рослина (до 30 см) з товстими і шкірястими листям темно-зеленого кольору. Вони виглядають м’якими і бархатистими, а ростуть густим пучком. Особливістю цього сорту є те, що розмножувати його необхідно тільки розетками. Якщо робити це листям, то вийде сансевієрія Лауренти.
Компакта – Це зменшена копія сансевіеріі Лауренти, тільки листя її тонше і коротше. По їх краях – жовта облямівка, а центральна частина має насичений темно-смарагдовий колір.
Ханні – Низькорослий сорт (у висоту не більше 30 см) з темно-зеленим листям, які утворюють щільну розетку.
Голден Ханні – Розетки як у звичайної Ханні, але листя квітки відрізняються поздовжніми золотавими смугами.
Сільвер Ханні – Також за загальною формою не відрізняється від звичайної Ханні, але на листках присутній легкий сріблястий блиск, темна окантовка і поперечні смуги.
Твистед Сістер – Один з наймолодших сортів. Росте на двох пагонах, листя світлого, яскраво-оливкового кольору з жовтою окантовкою. Такий квітка виглядає цікаво за рахунок закручених кінчиків листя.
Лауренти – Лауренти є прародителькою безлічі сортів. Вона має довгі листя (заввишки до 100 см) з вираженою жовтою окантовкою. Колір насичений, на поверхні смугастий візерунок. Листя ростуть без стебла, безпосередньо з кореня.
Велика – Весь зовнішній вигляд повністю відповідає назві. Листя такого ґатунку у висоту досягають 60 см, а в ширину – 15 див. На їх поверхні акуратний візерунок з поперечних темно-зелених смуг, а по краю – облямівка червоного відтінку.
Циліндрична – Циліндрична сансевієрія відрізняється цікавою однойменної формою листя. До верху вони звужуються, а гострі кінчики. Щоб випадково не поранитися, на них нерідко одягають коркові ковпачки. На листках вертикальні смуги, сріблясто-білого відтінку з жовтими штрихами.
Муншайн – Це один з нових сортів, форма його листя дуже схожа на сорт Футура. Але вони мають більш спокійний колір – сіро-зелений з сріблястим відтінком.
Мікадо – У такий сансевіеріі трубчасті жорсткі листя, що у висоту досягає 70 см. Їх забарвлення яскраве, що привертає увагу, з темними поперечними смугами. Рослина не має стебла, а поєднання молодих і дорослих пагонів створює цікаву форму.
Блек Корал – Такий сорт відрізняється жорсткими, прямостоячими і високими листям – у висоту вони можуть досягати 110 див. Забарвлення темно-зелений з легким чорним відтінком і мармуровим малюнком яскраво-зеленого кольору. Це досить невибагливий сорт, який відмінно підійде новачкам.
Посадка і вимоги до грунту
Єгор Бурага, засновник інтернет-магазину AdeniumBOOM, зазначає, що грунт для сансевіеріі повинен бути легким, пухким, дренованим, малопоживним і з нейтральним рН 6-7. Можна придбати готовий ґрунтовий субстрат для сукулентів, у складі якого торф. Але приготувати самостійно також не складе труднощів, з цим впорається будь-квітникар. Для цього необхідно змішати дернову або листову землю, торф, пісок і перегній в пропорції 3:1:1:0,5. Отриману суміш прожарити в духовці, щоб уникнути зараження грибками і шкідниками.
Горщик потрібен низький і просторий, так як коріння сансевіеріі розростаються в ширину і розташовані практично на поверхні. Рослина добре себе почуває в пластикових і керамічних вазонах. Але пластик може тріснути під натиском потужних кореневищ. Перед посадкою горщик на чверть засипають дренажем.
Догляд
Незважаючи на те, що більшість сортів сансевіеріі невибагливі, важливо дотримувати декілька простих принципів догляду, щоб рослина не тільки активно зростало, але і мало привабливий зовнішній вигляд.
Температура
Сансевієрія – це тропічна рослина, тому температура в її зміст відіграє важливу роль. Вона відмінно відчуває себе в спеку, ідеальна температура для неї починається від +18 °С. Критичний нижній поріг – +14 °с. Якщо буде холодніше, є ймовірність, що рослина загине.
Вологість повітря
Сансевієрія чудово переносить сухе повітря, їй не потрібні часті обприскування або певна вологість середовища. Максимум, що необхідно робити – періодично протирати листя вологою м’якою губкою або ганчіркою.
Місце розташування і освітлення
Ця рослина часто вибирають для офісів, ванних кімнат або інших приміщень з обмеженим надходженням природного світла, так як сансевієрія здатна рости і при штучному. У той же час від освітлення залежить її розмір, забарвлення і цвітіння. Щоб рослина була великим і яскравим, його розміщують в місцях з достатнім надходженням сонячного світла.
Полив
Сансевієрія запасає необхідну вологу в листі, що робить її невимогливою до поливу. Часто проводити його не треба: навесні і влітку досить одного разу на тиждень, а восени і взимку – коли майже повністю висохне земля в горщику. Поливати краще всього талої або дощовою водою, але, якщо таку добути складно, можна використовувати дистильовану.
Обприскування
Регулярні обприскування сансевіеріі не потрібні. Можна проводити процедуру раз на тиждень, а раз на місяць-два влаштовувати їй повноцінний душ. Також на листках рослини нерідко накопичується пил, тому для поєднання зволоження і догляду, не можна обприскувати, а протирати їх вологою тканиною.